1. Lov na položenou
Někteří rybáři tvrdí, že v únoru je nejlepší položená jedině gauči, my tím ale úplně nesouhlasíme. Hlavně s ohledem na stále mírnější zimy a s tím související pořád stoupající zájem ryb o potravu i v zimním období.
Položená, neboli „chytání na těžko“, je oblíbená metoda chytání ryb především u dna, nebo těsně nade dnem, i když poslední dobou začíná být oblíbené chytání ve vodním sloupci, pomocí vznášejících se nástrah. Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním. Zbývá zaseknout a vytáhnout rybu, nebo také ne.
Kam se vydat
V únoru se ryby většinou zdržují u dna a ne všechny druhy jsou aktivní. Ideální jsou mírně táhnoucí toky, na nichž preferujeme místa s hloubkou mezi jedním až dvěma metry, občas se ryby zdržují i v hlubších místech, ovšem většinou ve stavu "zimního spánku" a potom nemůžeme od nich nějaký velký zájem o potravu očekávat. Nadějná jsou klidnější místa pod jezy a pomalu táhnoucí proudy.
Kde se zdržují kaprovité ryby, tam se často vyskytují pochopitelně i dravci, pro něž je každá kořist vítaná. Ovšem když už dojde k náhodnému a neúmyslnému ulovení některé z dravých ryb, je třeba mít v patrnosti to, že tyhle ryby jsou v této době hájené a proto je co nejšetrněji zbavit háčku, nejlépe bez vytahování z vody.
Krmení a nástrahy na zimu
Pro lov kaprovitých ryb se hodí především tmavší krmné směsi, můžeme navíc použít jako doplněk aromatické přísady, které zvýší přitažlivost krmení pro ryby i na velkou vzdálenost.
Feederové krmítko je na zimu praktickou pomůckou, v mírném proudu se částečky krmení postupně uvolňují a funguje to lépe, než občasné prohazování lovného místa koulemi krmení.
Jaké náčiní vybírat
Určitě bychom v zimním období měli použít výrazně tenčí vlasec, ryby nejsou tak bojovné a my snadněji rozeznáme i jemné, opatrné a jakoby váhavé záběry.
2. Kaprařina
Kapr je naší nejpopulárnější rybou. Navíc navzdory starším teoriím přijímá potravu i v zimě. Děje se to v menší míře než za teplotního optima, ale pro zapáleného kapraře sezona nikdy nekončí.
Kapři jsou již plní jiker a mlíčí pro jarní tření, dosahují tak při stejné délce mnohem větších hmotností než v létě, což je další argument, který žene kapraře k vodě.
Pro dlouhodobější pobyt v přírodě, který je s kaprařením spojený, je samozřejmě třeba se řádně vybavit. Kvalitní oblečení, teplý spacák, bivak nebo brolly a někdy i plynové topení se stávají nutností.
Ať už se vydáte lovit kteroukoli rybu, záběrů pravděpodobně nebude tolik jako na jaře a na podzim. U vody je ovšem momentálně božský klid a už kvůli tomu se u ní vyplatí pobýt.
Další nepostradatelné vybavení pro zimní pobyt u vody