Kontakty         Kamenné prodejny         +420 774 004 970

Rybářský průvodce - leden

V lednu bývá obvykle u našich vod prázdno, stále se však mezi námi najdou nadšenci, které mrazivé nebo ponuré počasí neodradí. Postupně Vám sepíšeme, některé z možností, které lednové rybaření nabízí.


Vážení zákazníci,

Dne 1.4.2024 budou naše prodejny z důvodu státního svátku zavřené. 

Děkujeme za pochopení. 


Rybářský průvodce - leden

1. Lov na dírkách

Vzhledem k tomu, že chytání pod ledem je v Česku zakázané zákonem, možná Vás napadne, že pokud je tuhá zima, je leden pro rybáře obdobím klidu. Ale opak je pravdou!  I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Jedná se o rybolovnou techniku, které každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. V Česku lze pod ledem chytnout například pstruhy duhové, siveny, okouny, ale i větší ryby jako štiky, na soukromých revírech pak i jesetery. Ovšem na dírkách lze při správném vnadění a nástraze chytnout i bílou rybu a to včetně kapra.


Jaké náčiní je třeba pro chytání ryb pod ledem?

Základem je vytvoření dostatečně velkého otvoru v ledu. A právě proto je nejdůležitějším nástrojem vrták do ledu, případně sekera. 

Doporučujeme vrták ledu Mikado. 

Pak se také hodí sítko na vybírání ledové krusty, která lov opravdu komplikuje a samozřejmě speciální prut, ty určené speciálně pro lov na dírkách, skvělou zprávou je to, že tyto pruty pořídíte za pár korun. 

Pruty na dírky
Naběračka na led

Dále naviják a vlasec, při lovu pstruhů, sivenů či okounů volte vlasec jemnější. Doporučujeme naviják Mikado FREEZE MICRO 504 FD

Některé značky nabízejí již sestavené komplety a usnadní vám tak výběr prutu a navijáku na lov na dírkách. 

Určitě bychom nezapomínali na židličku, volili bychom nějakou lehkou, která se dá složit a přehodit přes rameno. Také kvalitní teplé oblečení a termoska s horkým čajem by na ledě neměla chybět. V neposlední řadě nezapomínejte na navlhčenou podložku, na kterou rybu po ulovení položíte. 


Nástrahy vhodné pro lov na dírkách

Snad nejoblíbenější nástrahou jsou různě velké marmyšky. Výhoda marmyšek je, že se na ně dá úspěšně lovit jak dravce, tak bílou rybu. Záleží právě na zvolené nástraze. Ideální nástrahou jsou také  smáčci, jigy nebo twistery.

Celá kategorie ZDE

A na závěr apelujeme na jednu zásadní věc. A to je bezpečnost! Opravdu nepodceňujte sílu ledu! Proveďte kontrolní vrt, ale i dobře prozkoumejte okraje ledu při břehu. Neriskujte, jestliže led nemá potřebnou tloušťku, raději rybaření odložte na vhodnější čas.


2. Kaprařina

Kapr je naší nejpopulárnější rybou. Navíc navzdory starším teoriím přijímá potravu i v zimě. Děje se to v menší míře než za teplotního optima, ale pro zapáleného kapraře sezona nikdy nekončí. 

Kapři jsou již plní jiker a mlíčí pro jarní tření, dosahují tak při stejné délce mnohem větších hmotností než v létě, což je další argument, který žene kapraře k vodě.

Pro dlouhodobější pobyt v přírodě, který je s kaprařením spojený, je samozřejmě třeba se řádně vybavit. Kvalitní oblečení, teplý spacák, bivak nebo brolly a někdy i plynové topení se stávají nutností.

Ať už se vydáte lovit kteroukoli rybu, záběrů pravděpodobně nebude tolik jako na jaře a na podzim. U vody je ovšem momentálně božský klid a už kvůli tomu se u ní vyplatí pobýt.

Zimní oblečení

Další nepostradatelné vybavení pro zimní pobyt u vody



3. Plavaná

Jednou z nejpopulárnějších lednových rybářských disciplín se tak stává plavaná, na kterou i v chladné vodě vděčně berou tloušti, plotice, cejni. Překvapit však může i kapr a další druhy ryb. Leden sice není obdobím, kdy očekáváme u vody trofejní úlovky, ale pokud je počasí natolik mírné, koho by nelákala procházka k vodě.

Pokud bychom ulovili kteroukoli z dravých ryb (štiku, candáta, bolena nebo sumce), dbejme na to, že i tyto ryby jsou od začátku roku hájené! 


Vybavení na zimní plavanou

Pro lov na menších vodách postačí lehký teleskopický proutek v odpovídající délce s malým smekacím navijákem. Na lehkou plavanou si vystačíme s batůžkem, kam se nám vejde trocha krmení, svačina, termoska s čajem, případně složený podběrák a můžeme vyrazit.


4. Feeder

Feeder je moderní způsob rybolovu. Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Charakteristickým prvkem těchto dělených prutů je koncová špička, díky níž poznáte záběr při lovu. Tyto špičky jsou vyměnitelné a lze volit mezi několika citlivostmi, ale vybírají se především podle prostředí, ve kterém se chystáte lovit, velikosti cílové ryby i síly proudu řeky.

Název prutů vznikl podle krmítka, které se při lovu s feederovými pruty používá, a to pro vypnutí vlasce, který umožní rozpoznat kontakt ryby s nástrahou a tím vás upozornit na nadcházející příležitost.

Pokud máte rádi akčnější způsob rybolovu, feeder je pro Vás jako stvořený. Na feeder se chytá velké množství ryb. Velmi často touto technikou chytnete menší ryby, díky jemnému feederovému prutu je ale zdolávání vždycky zábava. 

Volba správné výbavy na feeder je důležitá součást rybaření. Základem vybavení je feederový prut a naviják.


Doporučujeme:

Feederové pruty Delphin

Naviáky DAIWA Daiwa- do velikosti 6000


Dále je důležitý vhodný výběr krmení. Krmítková směs vůbec není od toho, aby vám vydržela na krmítku hodinu. Tím sice ušetříte ale směs má za úkol hlavně nalákat rybu, případně ji udržet chvíli na vašem místě.

Doporučujeme osvědčené krmení a vnadící směsi Sensas


Krmítka a návazcové vlasce Guru

Háčky, krmítka, zátěže značky Guru

Vlasce značky Guru


Rádi Vám poradíme

   podpora@fishmaster.cz

                              Po-Pá: 8-16

Zavolejte nám

   774 004 970